Governors

Head Teacher

Name: Mr D Jones
Term of Office: Starts 01/09/16

Committees:
Finance

L.A Governors

Name: Mrs S Agar
Term of Office: Ends 1/6/2018
Committees: Pupil Discipline and Exclusion
Additional Roles: ALN Governor, Health and Safety

Name: Mrs V Evans
Term of Office:
Ends 1/05/2017
Committees:
Finance, Pay, Performance Management

Name: Mr M Hall
Term of Office: Ends 1/11/2018
Committees: Staffing

Town Council Governor

Name: Cllr. T Jones
Term of Office: Ends 1/6/2019
Committees: 

Parent Governor

Name: Mrs Z Nickson
Term of Office: Ends 10/11/2018
Committees: Staffing

Name: Mrs H Roberts
Term of Office: Ends 31/07/2020
Committees: Staffing

Co-Opted Governors

Name: Mrs F Mellor (Acting Chair Person)
Term of Office: Ends 1/9/2018
Committees: Pupil Discipline and Exclusion, Staff Discipline and Dismissal, Pay and Performance Management
Additional Roles: Safeguarding Governor

Name: Rev J Harvey
Term of Office:
Ends 17/3/2017
Committees: Staff Disciplinary and Dismissal, Pay and Performance Management

Teacher Governor

Name: Mrs L Lea
Term of Office: Ends 31/07/2020
Committees: Finance, Health and Safety

Staff Governor

Name: Mrs L Galley
Term of Office: Ends 1/9/2019
Committees: Finance
Additional Roles: Racial Equality

Clerk to the Governors

Name: Mrs R Astle
Role: Clerk